Immáron 10. éve kerül megrendezésre a BME-MIT tanszéken a Kütyüpályázat fantázianéven futó hallgatói verseny. A pályázatot a Schnell László Műszer- és Méréstechnika Alapítvány kezdeményezése hívta életre. A pályázat keretén belül az alapítvány Innovációs és Konstruktőri díjait nyerhetik el a tehetséges hallgatók. Az idei díjazást a Villamosmérnöki és Informatikai Kar azonos mértékben támogatta.
A pályázat játékos neve inkább a figyelemfelkeltés célját szolgálja, illetve utal az egész pályázat barátságos hangulatára, valójában komoly mérnöki tervezés és munka áll a pályázatra jelentkező hallgatók mögött.
Valószínűleg a szakmában dolgozó villamosmérnökök között is sokan vagyunk olyanok, akik a kezdeti szárnypróbálgatásokat saját építésű eszközökön –, kütyükön,– keresztül tettük meg. Tudjuk, hogy az ilyen eszközök építése nem csak egyszerű szabadidős tevékenység, hanem alapjaiban hozzájárul a mérnökké válás folyamatához, a felmerülő elméleti és gyakorlati problémákon keresztül hasznos tapasztalatot szerezhetnek a kezdő mérnök hallgatók. Az Alapítvány elkötelezett a tehetséges hallgatók támogatásában, illetve a mérnökképzés színvonalának fejlesztésében, és ezen irányelvét többek között a Kütyüpályázat által a gyakorlatban is érvényesíti.
A pályázatra a BME-VIK bármely villamosmérnök vagy informatikus hallgatója jelentkezhet saját építésű elektromos vagy elektromechanikus eszközével. A pályázaton csakis működő eszközzel lehet jelentkezni, legyen az egy próbapanelen összerakott prototípus, vagy már szinte termékké vált munka.
A pályaműveket egy öt tagú szakmai zsűri értékeli, illetve közönségszavazást is szervezünk. Az értékelési szempontok közül a legfontosabbak az innováció, a megvalósítás minősége és igényessége, illetve a feladat komplexitása.
Az idei verseny 2019. május 3-án került megrendezésre a BME Informatikai épületében. A pályázatra 10 hallgató jelentkezett. A pályaművek között a játékosnak tűnő eszközöktől kezdve a gyakorlati felhasználáshoz már közel álló szerkezetek széles skálájával találkozhattunk. Szerencsére a zsűrinek idén is nehéz dolga volt az értékelés során.
A pályázat keretein belül a Schnell László Műszer és Méréstechnika Alapítvány a BME-VIK támogatásával 100.000 és 150.000 Ft közötti értékű jutalmakat osztott ki. Az Alapítvány nevében a díjakat dr. Kerese István kuratóriumi elnök, a BME-VIK nevében Prof. Bíró József dékánhelyettes adta át.
A díjazottak a következők:
- Vagner Jázon: Karóra tenisz-pontozás nyilvántartásához
- Thuróczy Bertalan: Okos kesztyű
- Konyári András: Minimoog model D analóg szintetizátor
Ezennel is gratulálunk a helyezetteknek, illetve nem kevésbé minden résztvevő hallgatónak!
Amennyiben a pályázat felkeltette az érdeklődésed, jövőre is várunk szeretettel versenyzőként, a közönség tagjaként, szurkolóként vagy akár támogatóként. Bátorítjuk a lelkes hallgatókat, hogy bármikor keressék meg a BME-MIT munkatársait, ha szeretnének szakmai segítséget saját ötleteik megvalósításához. Bízunk benne, hogy a 2020-as évben is sok érdekes pályaművet csodálhatunk majd meg a bemutatón!
A pályázatról bővebben a következő honlapokon olvashatnak az érdeklődők:
https://www.mit.bme.hu/kutyupalyazat
https://www.mit.bme.hu/palyazatok_nyertesek
Email: sla-titkar@mit.bme.hu