Már azért kijár a gratuláció, hogy rákattintottál a cikk címére, örülök, hogy itt vagy. Most az lenne a dolgom, hogy megpróbáljalak valami hangzatos mondattal itt tartani, hogy végig is olvasd az írást. Hangzatos nem lesz, ellenben lelki terrort tartalmaz: rosszabbul jársz, ha nem teszed.
Gólyaként talán még távolinak tűnnek, tűnhettek a ráncok és az idő vaskereke által okozott bőrproblémák, de néhány év BME-s lét, pótvizsgák és keresztféléves tárgyak után némelyeteknek már kialakulhatott egy-két árok a homlokán vagy a szája sarkában. A pattanásokról és a mitesszerekről pedig ne is beszéljünk, ők sokunk hű társai évek óta, és még ki tudja meddig. A diáklétbe belemerülve könnyű ezekről a kérdésekről megfeledkezni, hisz a felnőttkor még oly messze van tőlünk, bőrápolással pedig biztos csak az okos felnőttek foglalkoznak, mégis érdemes lehet gondját viselni fő védelmi rendszerünknek, a bőrünknek.
Elhiszem, hogy egy tesztoszterontól feszülő koliszobának nem elsődleges kelléke egy fényvédős hidratáló vagy egy ajakradír, de attól, hogy ez a helyzet, még nem biztos, hogy jó ez így. Tudom, idő se nagyon van az ilyesmire, amúgy se alszik az ember egyetem alatt, házikat is kell írni, meg persze a közélet is fontos. Mindezek sikeréhez viszont abszolút hozzájárul, ha közben egészséges vagy, jó a közérzeted, kellemesen érzed magad a bőrödben (szó szerint). Ha most, huszonéves korodban elkezdesz foglalkozni arcbőröddel, máris tíz évvel előrébb jársz, mint ha harmincévesen kapnál észhez, amikor már néhány visszafordíthatatlan ráncot és heget ajándékozott neked az egyetem és a kapunyitási pánik.
Nézzük tehát, mik azok az elengedhetetlen lépések, amiket minden nap vagy heti rendszerességgel kellene végezned?
Minden reggel
A minimum:
-
Tisztítás
Egyébként is jóleső érzés, ha felkelés után egyből frissítő, hideg vízzel megmosod az arcodat, de emellett egyenesen szükséges is, hogy az éjszaka összegyűjtött szennyeződéstől megszabadulj. Hihetetlen választékban találhatsz habzó, krémes vagy tejes állagú lemosókat. Bármelyik üzletbe is mész be, biztosan kapsz segítséget, hogy a bőrtípusodnak vagy -problémáidnak megfelelő terméket találj. Ha ehhez nem szívesen vennéd a fáradtságot, akkor legalább alaposan mosd le az arcod vízzel.
-
Fényvédős hidratálás
Nincs eleget hangsúlyozva annak a jelentősége, hogy nap mint nap védekezzünk az UV sugárzás ellen. 2018-at írunk, amikor az ózonréteg állapotának köszönhetően nem tesz jót a bőrünknek az egyenes napsugárzás: a bőr öregedésének több, mint háromnegyedét okozza a napfénynek való kitettség. Emiatt érdemes olyan hidratálókrémet venni, ami legalább 50 fényvédő faktoros. Ha érdekel egy banális bizonyíték, nézd az idős kamionsofőr arcát, akire 28 éven át egy irányból sütött a nap:
Maga a hidratálás pedig azért fontos, mert a nap során rengeteg különféle viszontagságnak lesznek kitéve bőrünket alkotó sejtjeink, hidegnek-melegnek, fénynek, szélnek, pornak és még sorolhatnám, így érdemes jól felfegyverkezni ezek ellen, és feltöltekezni vízzel. Ha egy tápanyagokkal dúsított krém segítségével telíted fel bőrsejtjeid raktárait, egyrészt a sejtek megnőnek és kisimul a bőröd, másrészt a krém a víz megkötését is segíti, így hatását hosszabb időn át fejti ki, és ha erre kifejlesztettet veszel, még bőröd PH-ját is a helyén tartja.
Ha szeretnél még többet tenni:
-
Tonizálás
A legtöbben a tonizálást a nagy hármas egyik elemeként kezelik (tisztítás, tonizálás, hidratálás – ha három szót jegyzel csak meg ebből a cikkből, akkor az ez a három legyen), de sokáig vitatott téma volt, hogy mennyire elengedhetetlen, mivel rengeteg alkoholos tonik például erősen szárította a bőrt. Kezdhetjük azzal, hogy ne vegyél alkohol tartalmút, és folytassuk azzal, hogy olyat vegyél, ami a bőrtípusodhoz és fő bőrproblémáid jellegéhez illeszkedik. Funkciói közé tartozik a bőr természetes pH-jának megtartása, a pórusok összehúzása, valamint típusuktól és összetételüktől függően egyéb hatások.
-
Szérum
A szérum igazán koncentrált hatóanyagtartalmú termék, amiből egy használatkor igen keveset kell felvinni a bőrre. Itt is különösen fontos, hogy tudd, mit szeretnél elérni vele, eltérő tartalmú termékre van szükséged ráncok megelőzésére, extra száraz bőrnél vagy pattanások ellen. A szérumot a hidratáló előtt alkalmazd!
-
Szemkörnyékápoló
Végképp távolinak, szinte ijesztőnek tűnik, hogy szemránckrémet használjunk ennyi idősen, pedig ez az ideális idősáv, amikor már érdemes foglalkozni a szemünk környékén lévő, különlegesen érzékeny bőrrel, amin leghamarabb meglátszik, hogy öregszünk. Biztos van köztünk olyan, akinek általában is karikásabb a szeme, vagy különösen vidám és több szarkalába van már, mint kortársainak. Ha úgy döntesz, kipróbálnál egy szemkörnyékápolót, kérj tanácsot egy gyógyszertárban, vagy egy kozmetikai üzletben, biztosan segíteni fognak számodra megfelelőt találni.
Minden este
A minimum:
-
Különösen alapos tisztítás
Egy hosszú, szmoggal dúsított nap végén szellemed, lelked és tested is kimerül. Ilyenkor már nem elég, ha csak vízzel mosod le az arcodat. Válassz kedvedre való arclemosót, és győződj meg róla, hogy tényleg mindent lehoztál-e vele!
-
Szérum, kezelés
Előtted az éjszaka, a bőrödnek itt az ideje, hogy megújuljon, gyógyuljon és felkészüljön a következő hosszú napra. Gondolj bele, védelmi rendszered azzal a gondolattal szokott nyugovóra térni esténként, hogy „na még 80×365-ször ennyi”. Megérdemli a törődést, hisz hű társad lesz életed végéig. Az este a tökéletes alkalom, hogy az elsődleges bőrproblémáidat kezeld. Szérummal vagy ápoló krémmel léphetsz fel pattanások, pigmentfoltok, túlzott zsírosság ellen. A termék választásánál kérd szakértő segítségét, aki elmondja, milyen hatóanyagokra van szükséged, azt melyik típusban találod meg. Ha többfajta bőrproblémád van, használhatsz reggel és este eltérő hatásút is.
-
Hidratálás
Éjszakára hosszabb idő alatt felszívódó, nehezebb hidratálókrémet használj, ezek arra lettek kitalálva, hogy hosszú órák alatt szívódjanak fel, s segítsék regenerálni bőrödet.
Ha szeretnél még többet tenni:
Este is használhatsz tonikot, szemkörnyékápolót, de ha igazán rád fér egy kis kényeztetés, és a bőröd inkább a szárazabb tartományba esik, akár arcmaszkot is – ez az extra hidratálást és regenerálódást segíti.
Heti egyszer / kétszer
-
Arcradír vagy kémiai hámlasztó
Elhajt hámsejtjeinket hagyományos módon elhagyjuk, de ezt a folyamatot néha nem árt kicsit megtámogatni egy kis segítséggel, hisz ezekre már tényleg nincs szükségünk. A bőrradírok fizikai hatással, kis szemcsék segítségével távolítják el a már felesleges bőrréteget, a kémiai hámlasztó pedig vízben oldódó savak segítségével tisztítja meg a bőrt az oda már nem illő részeitől. Bár úgy tűnhet, a fizikai bőrradír kíméletesebb, hiszen egyszerűbben magyarázható, hogy milyen folyamat által távolítja el a hámsejteket, valójában a kémiai hámlasztó gyengédebb és kevésbé ártalmas – az előbbivel ép bőrsejtjeinket is megsérthetjük, utóbbi pedig pontosan annyit távolít el, amennyit el kell. Ezt úgy tudod kipróbálni, hogy hámlasztás után próbálj újra hámlasztani, s meglátod, semmi nem fog távozni a bőröd felszínéről. Ezt a lépést ne ismételd minden nap, elég 2-4 naponta elvégezned.
Bónusz tippek
-
Igyál sokat!
Testsúlyod minden 10 kg-ja után igyál 0,5 liter vízet naponta (tehát pl. ha 70 kilós vagy, igyál napi 3,5 liter vízet). Igen, vizet. A hidratálás belül kezdődik, és nem kávéval.
-
Cseréld legalább hetente a párnahuzatodat!
Gondold át, mik azok a dolgok, amik leggyakrabban hozzáérnek a bőrödhöz? A kezed, a telefonod, a hajad és a párnád biztosan, de folytathatod a felsorolást, ha eszedbe jut még valami. Mindet ajánlott tisztán tartani, így kevesebb szennyeződést szállítasz a segítségükkel arcodra. Igazán problémás, pattanásos bőr esetében drasztikus változást okozhat, ha naponta újrahúzod párnádat. Azt gondolom, ez igazán megéri.
-
Használj külön törölközőt az arcod megtörlésére!
Egyrészt sokkal jobb érzés lesz egy elkülönített, alapvetően tisztább törölközőt használni az arcápolási rutinod során, másrészt nem akarod a testedről és kezedről ledörzsölt koszt áthordani a frissen megtisztított arcodra. Ezen nincs mit magyarázni. Hidd el, nem akarod!
-
Vigyázz!
Figyelj az allergénekre, és ha úgy látod, egy termék nemhogy használ, inkább árt, hagyd abba használatát, és kérd ki szakértő véleményét! Legtöbbször nem sikerül elsőre megtalálni az ideális készítményt, és az is jellemző, hogy idővel más fajtára lesz majd szükséged. Ha egy jól beválik, az már nagy siker, de ha úgy látod, hatásfoka csökken, kísérletezhetsz újakkal.
Belátom, ijesztőnek tűnhet ez az információmennyiség, hát még az ajánlott termékek száma és azok összesített ára. Ne ijedj meg, kezdd a legalapvetőbb dolgokkal: a tisztítóval és a hidratálóval! Külön törölköződ, párnahuzataid eddig is voltak, használd őket, az odafigyelés és a víz pedig szerencsére szinte ingyen van. Ahogy szeretteink, növényeink, állataink is meghálálják a rájuk fordított időt, szeretetet és gondoskodást, úgy bőröd is ki fogja fejezni köszönetét.
Ha megpróbálod ezeket az új szokásokat bevezetni életedbe, előbb-utóbb megérzed, hogy mennyire jó a testednek és lelkednek is, hogy jót teszel magaddal, keretet fog adni napjaidnak a reggeli és esti rutin, hosszabb távon pedig amint meglátod majd bőröd valóságos javulását, egészen biztosan meg is fogod tartani új, jó szokásodat.